Każdy okres w życiu ma swoje potrzeby. Także w zakresie urządzania wnętrz. Intensywnie analizujemy gdzie postawić łóżeczko dziecka, by było w nim bezpieczne. Jakich kolorów użyć u nastolatka, by dobrze się czuł i umiał skupić, jak urządzić salon dla całej rodziny. Również czas srebrnej dojrzałości powinien skłaniać do takich analiz. Co zrobić, by w mieszkaniu Seniora było bezpiecznie, estetycznie i pobudzało nas do aktywności – niezwykle ważnej w tym czasie.
Remontując mieszkanie seniora zbyt rzadko zastanawiamy się nad takimi elementami jak bezpieczeństwo. Jednak tu jeszcze można uznać, że rodzina prowadzi pewne przygotowania. Wymieniamy wannę na prysznic, kupujemy stołeczek pod umywalkę, czy wymieniamy pilota do telewizora na większego. Natomiast zupełnie zapominamy o tym, że mózg seniora wymaga szczególnego bodźcowania, by motywować go do nieustającej aktywności. Co zatem zrobić? Oto kilka ważnych rad na dopasowanie przestrzeni do rosnących potrzeb swojej mamy, taty, babci lub dziadka!
- Masz znajomego, który remontuje dom Seniora? Podziel się z nim tym artykułem.
Rada 1. Zastanów się nad szerokością wszystkich „szlaków komunikacyjnych” w domu.
Tak! Szerokość korytarzy, drzwi, wejść do łazienki, przejść do umywalki, lodówki, telewizora mają znaczenie. Z jednej strony musisz usunąć z tych miejsc wszystkie „zawadzacze”, które mogą niepotrzebnie zwęzić przestrzeń, spowodować wywrotki. Z drugiej, warto co jakiś czas umieścić na przestrzeni elementy, których można się złapać, czy usiąść. Jeśli wiemy, że robimy większy remont na dłużej – warto wziąć pod uwagę również np. szerokość tradycyjnych wózków. Przecież nigdy nie wiadomo, czy za jakiś czas nasz Senior nie będzie go potrzebował. Już teraz przemyślcie co zrobić, by w takich okolicznościach nie uziemić Seniora w dużym pokoju. Warto nawet poszerzyć drzwi.
Rada 2. Dywaniki precz!
Najczęstsze wypadki w domach osób starszych to… potknięcia o dywaniki. To, co większość babć lubi najbardziej – wszędzie rozstawione dywaniki, często poukładane jeden na drugim. To zmora wszystkich ortopedów, teleopiekunów i rodzin seniorów. Co najmniej kilka razy w miesiącu mamy zgłoszenia do potłuczonych lub połamanych seniorów z powodu właśnie potknięcia o dywanik. Zatem jeśli ważny dla Was jest los Seniora – zabierzcie mu dywan i wprowadźcie wykładzinę na całą powierzchnię pokoi. Dobrze zabezpieczcie łączenia między fragmentami wykładziny. Coś, co jeszcze dziś wydaje Wam się niezauważalne, jutro może okazać się przeszkodą nie do ominięcia.
Rada 3. Nie rezygnujcie ze schodów.
Bardzo ważne jest także, by mieszkając wspólnie z babcią czy dziadkiem nie odbierać im konieczności chodzenia po schodach. I trzeba o to dbać tak długo, jak tylko mogą po nich chodzić. Za to przyłączcie do ściany dodatkowe poręcze. Dlaczego? Wg prof. … zbyt często odbieramy naszym seniorom naturalne miejsca wymuszonego treningu. Z troski zaczynamy coraz częściej zamykać Seniorów w jednym pokoju. Bez żadnych naturalnych barier, które dla niego są miejscem codziennych ćwiczeń. Twórzmy przestrzenie tak, by Senior chodził, wspinał się i schodził tak długo, jak może to robić. Nie odbierajmy dziadkom okazji do wchodzenia do kuchni wyręczając z wszystkich obowiązków. Nie zabierajmy kosiarki, jeśli jeszcze jest w stanie samodzielnie kosić. Nasz model ról pokoleniowych we wschodniej i centralnej Europie powoduje, ze dziadkowie często zostają bez okazji do ruchu. Czyli wyręczając odbieramy im energię życiową i zdolność ruchową.
Rada 4. Pokoloruj świat leżącego seniora
Znowu z troski zwyczajowo robimy wszystko, by leżący Senior miał spokój i ciszę. A mózg podpowiada, ze skoro ktoś leży, to ma spać. Skoro ma spać, ma mieć spokój i ciszę. Jednak to największa klątwa leżących. Przecież to, że moje ciało nie pozwala mi na wyjście z łóżka, nie oznacza, że nadal mój dzień to czas snu i czas aktywności. Mózg się tego dopomina. Jeśli leżącemu seniorowi nie damy w czasie dnia odpowiedniej ilości bodźców – zacznie się regularny proces recesji.
Stąd zamiast zasłaniać zasłonki – pamiętaj by je odsłaniać rano na dzień dobry! Zamiast oczyszczać ściany – regularnie zmieniaj dekoracje ścienną (więcej o dekoracjach ściennych dla leżącego seniora znajdziesz tutaj). Ułóż łóżko tak, by senior widział okno i to, co się za nim dzieje. Nie zapomnij o kwiatach. Jeśli Twój senior ma sprawne ręce – proponuj jak najwięcej aktywności. Zostaw przy łóżku kolorowanki, gazety, zraszacz do kwiatów, za które odpowiada senior, grę, albumy). Tu musi się dziać w ciągu dnia. Także po to, by mózg rozumiał jak najdłużej, że noc jest do spania.
Rada 5. Urządzenia do kontaktu i monitoringu pomogą w życiu
Nikt tak jak my nie będzie Was namawiał do wprowadzenia do domu Seniora technologii. Tylko takiej, która jest dopasowana do możliwości i barier Seniora. Urządzenia do teleopieki, które Senior zawsze ma przy sobie pomogą w razie wypadku czy choroby. Tam gdzie telefon nie jest w stanie pomóc. Urządzenia do telemedycyny – w zależności od rodzaju – będą monitorować stan serca, poziom cukru, temperaturę czy ciśnienie Seniora. Kamery u osób z otępieniem mogą pomóc w sytuacji, gdy nie wiemy co się dzieje w domu. Jest też wiele dodatkowych urządzeń wspomagających. Są czujniki dymu, temperatury, ruchu, upadku, a nawet wyjścia z domu, które pomagają w dostarczeniu bezpieczeństwa do domów seniora. Przeanalizujmy dokładnie, co potrzebne jest naszemu Seniorowi dziś. A może wprowadzić to, co się przyda za pół roku czy rok. Już dziś tak rozplanujmy przestrzeń, by łatwo rozmieścić elementy nowej technologii w domu. W tym także możemy pomóc – w tym się w końcu specjalizujemy.
Dziękujemy, że dotarliście do końca. mamy nadzieję, że rady nieco rozświetlą Waszą świadomość potrzeb w domu Seniora. A to tylko najważniejsze 5 rad.
- Jeśli artykuł Ci się podoba – podaj go dalej! Może ktoś właśnie remontuje dom swojego seniora i przydadzą mu się nasze rady!
Tu trzeba dać – podziel się na fb