Jak poradzić sobie z lękiem w dobie koronawirusa?

Czas pandemii nie był przychylny dla seniorów. Olbrzymia ich grupa popadła w lęki, mieliśmy też napady paniki. Co robić? Sprawdź.

Nasza psycholog mgr Anna Chańko wskazuje 4 najważniejsze rady na radzenie sobie z problemem paniki i lęku w pandemii. Przeczytaj!

1. Masz prawo odczuwać niepokój.

Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że uczucie niepokoju i lęku w tym trudnym czasie jest zupełnie zrozumiałe i normalne. Próby jego zaprzeczania mogą przełożyć się negatywnie na zwalczanie stresu w późniejszym życiu. Pamiętajmy, że niepokój pozwala nam na to, aby przygotować się na daną sytuację, co daje nam poczucie bezpieczeństwa.

Świadomość odczuwanego niepokoju pomaga nam lepiej poradzić sobie w podobnych okolicznościach w przyszłości. Dlatego spróbuj tolerować uczucie niepewności. Paradoksalnie im mniej próbujemy zaakceptować nasz niepokój, tym bardziej on rośnie. Zatem pozwól sobie na jego odczuwanie i pamiętaj o tym, że nie ma w tym nic złego!

2. Zwróć się z prośbą o pomoc.

Jeśli jednak twój niepokój i lęk w związku z obecnymi wydarzeniami jest tak silny, że uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie, nie ma nic złego w tym, aby poszukać profesjonalnej pomocy. Jeśli zauważysz, że nie jesteś w stanie kontrolować swoich negatywnych emocji, albo masz problemy ze snem, pomocna może okazać się konsultacja psychologiczna. Obecnie wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby odbyć taką rozmowę.

Także kochany seniorze, jeśli poczujesz, że potrzebujesz wsparcia, wystarczy nacisnąć guzik życia, a my zawsze służymy pomocą. Musisz pamiętać, że w tym trudnym czasie nie jesteś sam i zawsze możesz na nas liczyć!

3. Ogranicz sprawdzanie nowych wiadomości.

Dostęp do nowych informacji mamy pod ręką. Pamiętajmy, jednak o tym, że co za dużo ,to nie zdrowo. Jeśli zauważymy u siebie zwiększony niepokój i lęk, należy ograniczyć sprawdzanie wiadomości o pandemii. Rób to maksymalnie raz dziennie. Należy również pamiętać, aby korzystać ze sprawdzonych źródeł.

4. Rób rzeczy, które sprawiają ci przyjemność.

Jeśli chodzi o czas wolny pamiętajcie, aby robić rzeczy, które sprawiają wam przyjemność. To doskonały moment, aby zadbać o siebie – o swoje ciało, umysł i rozwój osobisty. Poświęć go na rytuały pielęgnacyjne, ćwiczenia, medytacje, czytanie, malowanie, czy nadrabianie filmowych zaległości. Pamiętaj, aby utrzymywać kontakt z bliskimi, najlepiej telefoniczny lub poprzez wideokonferencję. Dzięki temu skutecznie zajmiesz swoje myśli czymś przyjemnym. Nic, nie jest tak skuteczne w walce z niepokojem i lękiem jak relaks i robienie rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Jeśli jednak zabraknie wam pomysłów, pamiętajcie o e-centrum seniora, gdzie na bieżąco umieszczamy nowe materiały, które z pewnością dostarczą wam wielu pozytywnych wrażeń i nie pozwolą wam się nudzić.   

Zobacz co mówi pani psycholog:


Data publikacji:
17 maja 2021
Tagi:
, , ,
Kategoria:
Artykuły

Zadziałaj!

  • Czy twój senior wymaga coraz częstszej pomocy we własnym domu?
  • Czy zauważam spadek jej/jego samodzielności i aktywności życiowej?
  • Czy zdarzały się już pierwsze drobne wypadki, osłabnięcia, ataki, przy których szybkość interwencji jest znacząca dla życia lub zdrowia?
Zamów Teleopiekę

Dla naszych podopiecznych uruchomiliśmy komórkę medyczną – NZOZ OPIEKANOVA. Komórka medyczna prowadzi dla Państwa usługi medyczne, rehabilitacyjne i terapię psychologiczna.

Nr wpisu do rejestru podmiotów leczniczych: 000000228952.