Nasza psycholog mgr Anna Chańko wskazuje 4 najważniejsze rady na radzenie sobie z problemem paniki i lęku w pandemii. Przeczytaj!
1. Masz prawo odczuwać niepokój.
Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że uczucie niepokoju i lęku w tym trudnym czasie jest zupełnie zrozumiałe i normalne. Próby jego zaprzeczania mogą przełożyć się negatywnie na zwalczanie stresu w późniejszym życiu. Pamiętajmy, że niepokój pozwala nam na to, aby przygotować się na daną sytuację, co daje nam poczucie bezpieczeństwa.
Świadomość odczuwanego niepokoju pomaga nam lepiej poradzić sobie w podobnych okolicznościach w przyszłości. Dlatego spróbuj tolerować uczucie niepewności. Paradoksalnie im mniej próbujemy zaakceptować nasz niepokój, tym bardziej on rośnie. Zatem pozwól sobie na jego odczuwanie i pamiętaj o tym, że nie ma w tym nic złego!
2. Zwróć się z prośbą o pomoc.
Jeśli jednak twój niepokój i lęk w związku z obecnymi wydarzeniami jest tak silny, że uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie, nie ma nic złego w tym, aby poszukać profesjonalnej pomocy. Jeśli zauważysz, że nie jesteś w stanie kontrolować swoich negatywnych emocji, albo masz problemy ze snem, pomocna może okazać się konsultacja psychologiczna. Obecnie wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby odbyć taką rozmowę.
Także kochany seniorze, jeśli poczujesz, że potrzebujesz wsparcia, wystarczy nacisnąć guzik życia, a my zawsze służymy pomocą. Musisz pamiętać, że w tym trudnym czasie nie jesteś sam i zawsze możesz na nas liczyć!
3. Ogranicz sprawdzanie nowych wiadomości.
Dostęp do nowych informacji mamy pod ręką. Pamiętajmy, jednak o tym, że co za dużo ,to nie zdrowo. Jeśli zauważymy u siebie zwiększony niepokój i lęk, należy ograniczyć sprawdzanie wiadomości o pandemii. Rób to maksymalnie raz dziennie. Należy również pamiętać, aby korzystać ze sprawdzonych źródeł.
4. Rób rzeczy, które sprawiają ci przyjemność.
Jeśli chodzi o czas wolny pamiętajcie, aby robić rzeczy, które sprawiają wam przyjemność. To doskonały moment, aby zadbać o siebie – o swoje ciało, umysł i rozwój osobisty. Poświęć go na rytuały pielęgnacyjne, ćwiczenia, medytacje, czytanie, malowanie, czy nadrabianie filmowych zaległości. Pamiętaj, aby utrzymywać kontakt z bliskimi, najlepiej telefoniczny lub poprzez wideokonferencję. Dzięki temu skutecznie zajmiesz swoje myśli czymś przyjemnym. Nic, nie jest tak skuteczne w walce z niepokojem i lękiem jak relaks i robienie rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Jeśli jednak zabraknie wam pomysłów, pamiętajcie o e-centrum seniora, gdzie na bieżąco umieszczamy nowe materiały, które z pewnością dostarczą wam wielu pozytywnych wrażeń i nie pozwolą wam się nudzić.
Zobacz co mówi pani psycholog: