Czy sport może oddziaływać na psychikę?

czy warto ćwiczyć? Czy może mi to pomóc w lepszym samopoczuciu? Co o tym mówi pani magister?

Rozmowa z mgr Anna Chańko – naszym psychologiem.

Zatem jak to jest? Czy sport – rzecz jasna uprawiany samodzielnie – wpływa na naszą psychikę?

– Ależ oczywiście. Sport jest doskonałym sposobem na poprawienie formy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Działa korzystnie na nasz nastrój, równowagę psychiczną, pomaga nam utrzymać organizm w odpowiedniej kondycji.

Jak to działa?

– Wysiłek fizyczny powodują powstawanie endorfin, czyli potocznie zwanego hormonu szczęścia. Dzięki niemu jesteśmy w lepszym nastroju oraz potrafimy cieszyć się z codziennych banalnych spraw. Ruch to również doskonały sposób na odstresowanie się i wyładowanie negatywnych emocji. Ukierunkowanie takich odczuć i wyładowanie poprzez sport pozwala osiągnąć niski poziom stresu. Oprócz bezpośredniego zwiększenia dobrego samopoczucia sport buduje w człowieku bardzo korzystne mechanizmy. Pozwala być bardziej zdyscyplinowanym, rozwija funkcje poznawcze, a to z kolei przekłada się na lepsze przyswajanie wiedzy, czy naukę nowych umiejętności.

Dziękujemy.


Data publikacji:
17 maja 2021
Tagi:
, ,
Kategoria:
Artykuły

Zadziałaj!

  • Czy twój senior wymaga coraz częstszej pomocy we własnym domu?
  • Czy zauważam spadek jej/jego samodzielności i aktywności życiowej?
  • Czy zdarzały się już pierwsze drobne wypadki, osłabnięcia, ataki, przy których szybkość interwencji jest znacząca dla życia lub zdrowia?
Zamów Teleopiekę

Dla naszych podopiecznych uruchomiliśmy komórkę medyczną – NZOZ OPIEKANOVA. Komórka medyczna prowadzi dla Państwa usługi medyczne, rehabilitacyjne i terapię psychologiczna.

Nr wpisu do rejestru podmiotów leczniczych: 000000228952.